Velikonoce: Tvoříme s dětmi - barevné pomlázky a omotávaná vajíčkaVelikonoce jsou za dveřmi a aby si je děti řádně užily, musí se nejen uplést pomlázka, ale domov i řádně vyzdobit. Zapojte do této činnosti i děti a užijete si Velikonoce o to víc...
Zkuste vyrobit například veselé barevné pomlázky z krepáku nebo bavlnkami omotávaná vajíčka:


1) Proutky oplétané krepovým papírem - barevné pomlázky Tyto proutky jsme kdysi tvořily s dětmi na velikonoční dílničce v mateřské školce. Budete na ně potřebovat 4 proužky barevného krepáku široké cca 4 cm, krátký proutek a provázek pro zavázání.

Postup omotávání proutků krepovým papírem:

Proužky krepáku si přivážeme na začátek proutku a vytvoříme dvojice na jedné a druhé straně.


Pro lepší pochopení postupu označím jednotlivé barevné proužky čísly.

1 - světle růžová

2 - zelená

3 - žlutá

4 - tmavě růžová


1.

Sv. růžový proužek č. 1 přeložíme zprava doleva přes zelený proužek č. 2

2.

Přidržujeme si a otočíme o 180 stupňů na opačnou stranu proutku, kde přeložíme žlutý proužek č. 3 opět zprava doleva přes tm. růžový proužek č. 4

3.

Přidržujeme a proutek pootočíme o 90 stupňů (¼ obvodu) směrem doprava, tedy pohledově jdeme v pokračování, kam nám směřuje žlutý proužek. Díváme se nyní na zelený (č. 2) a žlutý proužek (č.3).
Zelený proužek č. 2 přeložíme přes žlutý proužek č. 3 zleva doprava.

4.

Přidržujeme si a otočíme o 180 stupňů na opačnou stranu proutku, kde vidíme proužky sv. růžový č. 1 vpravo a tmavě růžový č. 4 vlevo.
Tmavě růžový proužek č. 4 přeložíme přes světle růžový proužek č. 1 zleva doprava.

5.

Pootočíme o 90 stupnů (vidíme světle růžový a zelený proužek) a opakujeme kroky 1 – 4 stále dokola:
Světle růžový proužek č. 1 přeložíme opět přes zelený proužek č. 2.

6.

Přidržujeme si a otočíme o 180 stupňů na opačnou stranu proutku, kde přeložíme žlutý proužek č. 3 opět zprava doleva přes tm. růžový proužek č. 4.

7.

jako krok č. 3

8.

jako krok č. 4
Opakujeme stále dokola, dokud nám nedojde papír. Zavážeme a dozdobíme.Na barevné pomlázky můžete zavěsit například malá vajíčka


2) Omotávaná vajíčka přízí / bavlnkami


Vajíčka omotávaná bavlnkami, přízí nebo provázkem

Na omotávaná velikonoční vajíčka budete potřebovat:
- polystyrenová vejce. Při použití verze s lepicí páskou by šla i plastová nebo výfuky.
- lepidlo Herkules nebo oboustrannou lepicí pásku
- různé příze, bavlnky nebo jutový provázek.

a) verze pomocí lepidla Herkules

Verze s lepidlem Herkules je trochu více "patlavá" - část vajíčka vždy potřete lepidlem a pak zde vedete přízi dokola po obvodu. Takto vznikla i vajíčka na obrázku.
Začínáme od špičky (zde se bude hodit pomoc dospělého - je dobré začít pěkným rovnoměrným kolečkem, nechat trochu zaschnout, aby další řady kopírovaly kruh a nestrhly ho. Můžete si pomoci i špendlíky pro dočasné připevnění.)
Pro menší děti je vhodnější silnější příze, aby rychleji přibývalo. V části, kde se vajíčko rozšiřuje, příliš neutahujte, aby se vám z vajíčka nestrhly předešlé, ještě zcela nezaschlé, řady. Naopak ve spodní části by se vám při větším utahování tvořily mezery.

b) verze s použitím lepicí pásky

"Čistší" verzí je využití oboustranné lepicí pásky. Podle tohoto videa můžete vajíčko nejdříve oblepit oboustrannou lepicí páskou, která vám pak přízi dobře přichytí, bez nutnosti patlání se s lepidlem. Další inspirace dětské velikonoční tvorby...

Zvířecí stojánky na vajíčka / ubrousky
(podle různých šablon si můžete vyrobit různé stojánky a držáčky ve tvaru zvířátek)

Kačenka s vajíčkem

nebo si podle tohoto návodu vytvořte veselý velikonoční věnecPro děti najdete na internetu i mnoho dalších šablon na tvoření, vybarvování a vystřihování.
Doporučit mohu například www.i-creative.cz.


Aktualizace: 24. 3. 2021

Konverzace

0 comments:

Okomentovat

Za Vaše komentáře jsem vždy moc ráda. Neváhejte se podělit se svými zkušenostmi či výrobky!

PS: Vzkaz pro kolegy marketéry - linkbuildery:
Máte-li zájem o zpětný odkaz ze článku/ komentáře, případně i celý prostor pro váš článek, prosím ozvěte se mi PŘEDEM přes e-mail. Spolupráce je po dohodě možná, ale pro kvalitu webu ji reguluji. Umělé anonymní komentáře mající za cíl jen získání odkazu ale beru jako spam a takové nebudou zveřejněny.
Děkuji za pochopení, Dana